ASV ievieš sankcijas pret Ukrainas pilsoņiem par iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanu norisē

12.01.2021 komentāri
Atslēgas vārdi: ASV, Ukraina, Ārpolitika
Foto: liga.net
(no kreisās) Oleksandrs Dubinskis un Andrijs Derkačs

ASV Finanšu ministrija par iejaukšanos pērn notikušajās ASV prezidenta vēlēšanās ieviesusi sankcijas pret septiņiem ar Ukrainas parlamenta deputātu Andriju Derkaču saistītiem cilvēkiem un četriem medijiem, informē izdevums “Ukrajinska Pravda”.
Sankcijas piemērotas pret varas partijas “Sluga naroda” parlamentārās frakcijas deputātu Oleksandru Dubinski, bijušajiem A.Derkača palīgiem Dmitro Kovaļčuku un Antonu Simoņenko, bijušo prokuroru Konstantīnu Kuļiku, bijušo parlamenta deputātu Oleksandru  Oniščenko, bijušo Ukrainas vēstniecības ASV darbinieku Andriju Teliženko un A.Derkača mediju menedžeri Petro Žuravļu, kā arī izdevumiem “Era-Media”, “Only News”, “NabuLeaks” un “Skeptik”.
ASV Finanšu ministrija uzskata, ka A.Derkačs un O.Dubinskis ir nodarbojušies ar pret Ukrainas Nacionālo antikorupcijas biroju NABU vērstu lobismu, cenšoties panākt tā vadības maiņu,  diskreditēt šo iestādi un noliegt savu korumpētību.
O.Oņiščenko tiek apsūdzēts par 2016.gadā notikušās Ukrainas piektā prezidenta Petro Porošenko telefonsarunas ar toreizējo ASV viceprezidentu Džozefu Baidenu ieraksta nodošanu A.Derkačam. Tiek norādīts, ka K.Kuļiks, O.Oņiščenko, A.Teliženko un O.Dubinskis kopā ar A.Derkaču, vai arī pievienojoties viņa paustajam, ir koordinēti izplatījuši pret Dž.Baidenu vērstus melus. Savukārt P.Žuravļs, A.Simoņenko un D.Kovaļčuks ar saviem paziņojumiem, finansiāli vai citā veidā ir palīdzējuši A.Derkačam.
ASV Finanšu ministrija norāda, ka “Only News” un “Skeptik” pieder A.Žuravļam, bet “Era-Media” un  “NabuLeaks” ir A.Derkačam piederoši vai viņa kontrolē esoši izdevumi, kuri izplata nepatiesu informāciju, turklāt pēdējais no šiem izdevumiem ir ticis izveidots, lai diskreditētu NABU.

 

Komentāri atļauti tikai reģistrētiem lietotājiem:

Mūsu Viedoklis

2020.gada 19.maijā A.Derkačs, kurš ir absolvējis PSRS Valsts Drošības komitejas KGB Augstāko skolu Maskavā, publicēja audiofailus, kuros divas personas, kuru balsis līdzinās Dž.Baidenam un P.Porošenko, pa telefonu apspriež toreizējā Ukrainas ģenerālprokurora Viktora Šokina atlaišanu apmaiņā pret ASV kredītgarantijām Ukrainai 1 miljarda USD apmērā. A.Derkačs apgalvoja, ka audioierakstus viņam nodevuši “žurnālisti”, un tie, viņaprāt, apliecina, ka Ukraina tiek pārvaldīta no ārvalstīm un Dž.Baidens un P.Porošenko ir iesaistīti “starptautiskā korupcijas tīklā”. Gan Dž.Baidens, gan P.Porošenko toreiz apalvoja, ka A.Derkača publiskotais audiofails ir viņu sarunas  kompilācija. Savukārt ASV Nacionālās pretizlūkošanas un drošības centra NCSC direktors Viljams Evanina 2020.gada 7.augustā paziņoja, ka A.Derkačs darbojas Krievijas interesēs ar mērķi ietekmēt ASV prezidenta vēlēšanu rezultātu. Savukārt 2020.gada 22.septembrī izdevums “The Washington Post”, atsaucoties uz tā rīcībā nonākušu ASV Centrālās izmeklēšanas pārvaldes CIA ziņojumu, rakstīja, ka minēto pret Dž.Baidenu vērsto operāciju ir sankcionējis personīgi Krievijas prezidents Vladimirs Putins.
Kaut arī A.Derkača paustais apgalvojums par Dž.Baidena pret P.Porošenko vērsto spiedienu, lai panāktu V.Šokina atstādināšanu, pats par sevi nav sensacionāls, jo Dž.Baidens jau 2017.gada publiski atzina, ka savulaik ir pieprasījis V.Šokina nomaiņu, šai pret Dž.Baidenu vērstajai kampaņai pievienojās arī Ukrainas politiskā vadība, kura izmantoja A.Derkača publiskoto informāciju, lai vērstos pret P.Porošenko (Ukrainas prezidents Volodimris Zeļenskis neslēpj, ka vēlas panākt reāla cietumsoda piespriešanu Ukrainas piektajam prezidentam). Jau tajā pašā dienā pēc A.Derkača audioierakstu publicēšanas (2020.gada 19.maijā) varas partijas “Sluga naroda”  pārstāvis, parlamenta spīkers Dmitro Razumkovs, uzstājoties V.Putina drauga, Ukrainas oligarha Viktora Medvedčuka kontrolētajā televīzijas kanālā “112”, nodēvēja A.Derkača publiskoto informāciju par “dziļi šokējošu” un paziņoja, ka šīs informācijas pārbaudei nepieciešams izveidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju. Nākamajā dienā – 2020.gada 20.maijā – “Sluga naroda” parlamentārās frakcijas deputāts Oleksandrs Kačura paziņoja par šādas komisijas izveidi un norādīja, ka P.Porošenko “saruna ar Dž.Baidenu un [bijušo ASV valsts sekretāru] Džonu Keriju un informācija, ko ir publiskojis [ASV 45.prezidenta Donalda Trampa advokāts] Rudolfs Džūliāni [par to, ka Dž.Baidens ir bijis iesaistīts koruptīvās darbībās Ukrainā, piesedzot savu dēlu Hanteru Baidenu], ir absolūti kliedzoši noziedzīgās darbības fakti”. Tajā pašā dienā savas prezidentūras pirmajai gadadienai veltītajā preses konferencē A.Derkača publiskotos audiofailus komentēja arī V.Zeļenskis, kurš pauda pārliecību, ka pret P.Porošenko nepieciešams ierosināt krimināllietu par valsts nodevību. Reaģējot uz šo valsts vadītāja paziņojumu, V.Zeļenskim pietuvinātā ģenerālprokurore Irina Venediktova 2020.gada 20.maija vakarā uzsāka pret P.Porošenko verstu izmeklēšanu pēc diviem krimināllikuma pantiem par valsts nodevību un ļaunprātīgu varas izmantošanu un/vai dienesta pilnvaru pārsniegšanu. Tomēr 2020.gada 9.novembrī (pēc Dž.Baidena uzvaras prezidenta vēlēšanās) minētās lietas tika izbeigtas, tādējādi apliecinot Ukrainas tiesībsargājošo iestāžu politizēto raksturu.